Essentials of Traffic Management NTP Server

Der er nu efter sigende mange biler på vejen, da der er husholdninger, og det tager kun en kort rejse i løbet af rushtiden for at indse, at dette krav ganske vist er sandt.

Congestion er et stort problem i vores byer og kontrollerer denne trafik og holder den i bevægelse er et af de mest væsentlige aspekter ved at reducere overbelastning. Sikkerhed er også en bekymring på vores veje, da chancerne for, at alle køretøjer, der rejser rundt uden at lejlighedsvis slå hinanden, er tæt på nul, men problemet kan eksemplificeres ved dårlig trafikstyring.

Når det kommer til at styre trafikstrømmene i vores byer, er der ikke noget større våben end det ydmyge trafiklys. I nogle byer er disse enheder enkle timed lights, der stopper trafikken på en måde og tillader det den anden og omvendt.

Imidlertid er potentialet for, hvordan trafiklys kan reducere overbelastning nu realiseret, og takket være millisekundens synkronisering muliggjort med NTP-servere er nu drastisk reduceret overbelastning er nogle af verdens største byer.

I stedet for blot simple tidsbestemte segmenter af grønt, rav og rødt, kan trafiklysene svare til vejens behov, hvilket gør det muligt for flere biler i én retning, mens de reduceres i andre. De kan også bruges i forbindelse med hinanden, så grønne lyspassager til biler i hovedruter.

Dette er dog kun muligt, hvis trafiklyssystemet i hele byen synkroniseres sammen, og det kan kun opnås med a NTP tidsserver.

NTP (Network Time Protocol) er simpelthen en algoritme, der i vid udstrækning anvendes til synkronisering. EN NTP-server vil modtage et tidssignal fra en præcis kilde (normalt et atomur), og NTP-softwaren distribuerer derefter det blandt alle enheder på et netværk (i dette tilfælde trafiklys).

Det NTP-server vil løbende kontrollere tiden på hver enhed og sikre, at den svarer til tidssignalet, hvilket sikrer, at alle enheder (trafiklys) er perfekt synkroniseret sammen, så hele trafiklyssystemet kan styres som et enkelt, fleksibelt trafikstyringssystem i stedet for individuelle tilfældige lys .

Dette indlæg blev skrevet af

Stuart

Beslægtet læsning